Det är viktigt att golvvärmesystemet är helt tätt innan det gjuts in i betong eller täcks med golv. Genom att provtrycka systemet innan golvet färdigställs kontrollerar du att slingor, kopplingar och fördelare håller tätt och fungerar som de ska.
En korrekt utförd provtryckning minskar risken för dolda läckage, fuktskador och dyra ingrepp efter att golvet är klart. Provtryckning innebär att golvvärmeslingorna fylls med vatten, avluftas och trycksätts till ett bestämt kontrolltryck under en viss tid. På så sätt ser du att rör, kopplingar och fördelare håller innan allt byggs in.
Här går vi igenom hur du provtrycker ett golvvärmesystem, vilka trycknivåer som normalt används och vad du behöver tänka på för att installationen ska bli tät.
Vilket tryck och hur länge?
Provtryckningen görs med ett förhöjt kontrolltryck under en bestämd tid. För golvvärme, som är ett värmesystem i plaströr, gäller enligt Säker Vattens branschregler följande:
| Steg | Tryck | Tid |
|---|---|---|
| Första trycksättningen | 8,6 bar | minst 30 minuter |
| Sänkt tryck för täthetskontroll | 4,5 bar | minst 90 minuter |
Fyll ledningarna långsamt från den lägsta punkten och lufta ur systemet helt innan du trycksätter. Temperaturskillnaden mellan rummet och vattnet i systemet får inte vara större än 10 °C, annars kan mätningen bli missvisande. Under kontrolltiden går du runt och letar efter smygläckage vid alla fogar, eftersom små läckor inte alltid syns på manometern. Hela regelverket finns hos Säker Vatten.
Förberedelse inför provtryckning av golvvärme
- Skillnad mellan rummets temperatur och vatten i golvvärmesystemet bör inte vara med än 10 °C.
- Golvvärmeslingorna ska vara helt vattenfyllda och avluftade.
- Kontrollera att du verkligen har dragit åt alla kopplingar på fördelaren.
- För anslutning till ett befintligt äldre värmesystem bör provtryckning utföras med systemets ordinarie drifttryck.
- Bra att dokumentera alla steg i provtryckningen för framtiden.
Ta reda på ditt kontrolltryck
När du provtrycker ett golvvärmesystem görs det med ett så kallat kontrolltryck, normalt 1,43 gånger slangens drifttryck. Drifttrycket är det tryck slangen är klassad för och anges ofta som ett PN-tal. För golvvärmeslang är PN6 vanligt, vilket betyder ett drifttryck på 6 bar.
Räkna ut kontrolltrycket genom att multiplicera drifttrycket med 1,43. För en PN6-slang blir det 6 bar × 1,43 = 8,6 bar. I normal drift, när golvvärmen är i bruk, ligger trycket bara på ungefär 0,5 till 1,5 bar. Vid provtryckningen använder du alltså ett betydligt högre tryck för att pressa systemet och hitta läckage innan allt byggs in.
Provtryckning Steg för Steg
- Börja med att långsamt höja trycket i din anläggning upptill ditt kontrolltryck.
- Behåll kontrolltrycket i 30 minuter. Du kan behöva fylla på systemet under tiden.
- Sänk trycket snabbt till 4,5 bar efter 30 minuter
- Nu ska trycket 4.5 bar behållas under minst 1 1/2 timme. Så lagom att ta frukost eller åka på lunch nu.
- Kontrollera noggrant efter läckor.
Ökar trycket?
Att trycket ökar något under kontrolltiden kan bero på flera saker. En vanlig orsak är att golvvärmeslangen expanderar när systemet trycksätts till det högre kontrolltrycket. Det är normalt för plaströr och betyder inte att något är fel.
Trycket påverkas också av temperaturen. Stiger omgivnings- eller vattentemperaturen i systemet, stiger även trycket. Det kan till exempel hända vid provtryckning utomhus när systemet ligger i stark sol.
En mindre tryckökning är alltså normalt inget att oroa sig för. Har trycket inte sjunkit och du inte hittat någon fukt någonstans, kan du känna dig trygg och ringa efter betongbilen för gjutning.
Glöm inte att dokumentera testet, både med bilder och anteckningar.

