En kollektorslang läggs i en slinga som leder mellan värmepump och jord, berg eller sjö.
Kollektorslangen fungerar som en värmeväxlare och tar upp värmen i berg, jord eller sjö så att värmepumpen tillgodose sig den värmen för att förse huset med energi.
För att kunna få så bra värmeväxling som möjligt är slangens gods tunnare (2,4mm) än vanlig PEM Slang för vatten.
En kollektorslang är tillverkad i polyetenplast och vanligast är dimensionen 40millimeter och kan användas till bergvärme, Jordvärme och sjövärme.
Vid jordvärme rekommenderas att gräva ner slangen på 1m djup samt att lägga slingorna med ett avstånd på 1,5m i mellan varandra.
Kollektorslang skickas på pall och räknas som flakmeter för att den inte ska skadas.
Det betyder att fraktkostnaden räknas för rullens storlek liggandes och ända upp till tak på lastbil och därav högre fraktkostnad.
Längd: 100, 300m & 400m
Dimension: 40mm
Godstjocklek: 2,4mm
Utförande: Enkel lindad = Jord & Sjöväme
Färg: Svart med Röd stripe
Tryckklass: PN10
Klass: SDR17
Material: PE100
Tyvärr stämmer inte frakt priset på 199kr Jag fick betala ca3500kr tycker det är lite falsk marknadsföring Hälsningar Roland O sa
Hej Per och tack för recension. Våra fraktpriser är rörliga beroende på vad man ska, hur mycket och vart.
Fraktpriset är också verklig fraktkostnad. Vi har valt att ha riktig låga priser istället för att gömma fraktkostnaden i priset.
199kr är ett från pris för hemleverans som Google visar utan att vi kan styra över.
Priset du får betala för frakten är väl tydligt både i varukorg, kassan och orderbekräftelse på mail.
Snabb leverans, bra hjälp
Snabba och behjälpliga
Beställning och leverans till hemmet på ett dygn.
Suveränt när det rörde sig om 400 M slang. Dessutom en påse godis.
Tackar
Prisvärda